Buzluk Sistemi

Gemilerde çalışan personelin konforlu bir şekilde çalışabilmesi, personelin sefer boyunca tüketeceği yiyecek ve içeceklerin bozulmadan saklanabilmesi için gemilerde iklimlendirme ya da buzluk sistemi olarak adlandırılan sistemler yer almaktadır. Gemi personeli için bu sistemlerin önemi çok büyüktür.

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber daha büyük ve daha uzun mesafeleri gidebilen gemiler üretilmektedir. Bununla beraber uluslar arası deniz taşımacılığı da hızla gelişmekte ve her geçen dün daha fazla tercih edilen bir taşımacılık haline gelmektedir. Uluslar arası yapılan taşımacılıklarda kimi zaman çok sıcak iklimlere sahip bölgelere de yük taşınabilmektedir, kimi zamanda tam tersi dondurucu soğuk olan bölgelere de sefer düzenlenebilmektedir. Bu nedenle gemilerde yer alan en önemli sistemlerden birisi buzluk sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemler özellikle personel için hayati önemi olan gıdaların bozulmadan saklanabilmesini, taşınan yükün muhafaza edilebilmesini sağlar.

Buzluk sistemi birçok farklı parçadan meydana gelmektedir, bu parçalar arasında kompresör, kondenser yani yoğuşturucu, genişleme valfi, buharlaştırıcı ve soğutucu gaz yer almaktadır. Tüm bunlar tam olmadan buzluk sistemi sağlıklı bir şekilde çalışamaz ve görevini yerine getiremez. Buzluk sistemi aslında çok basit bir çalışma prensibi ile görevini yerine getirir. Buzluk sistemi içerisindeki soğutucu gaz bir kompresör yardımı ile sıkıştırılır ve böylece basıncı arttırılmış olur. Basınç yükselince gaz halindeki soğutucu yoğuşturucu üniteye gönderilerek soğutulur. Bu sayede basınçlı soğutucu gaz sıvı hale geçer. Bu sayede soğutucu sıvı buzluk sistemindeki içerisinde genişleme valfine kadar ulaşır. Genişleme valfi, soğutalacak olan odanın içerisinde yer alan bir termostat ile sinyali alır ve açılır. Yüksek basınç ile sıvı hale geçen soğutucunun hacmi artar ve basıncı düşmeye başlar. Böylece tekrar sıvı halden gaz haline geçer. Basıncını ve sıvı formunu kaybetmiş, üzerine de geçtiği ortamın ısısını alan soğutucu gazımız tekrar kompresör emiş tarafına gelerek çevrimini tamamlar. Şu noktaya değinmek önemlidir, buzluk sistemi, iklimlendirme ve air condition sisteminde soğutucu gaz çevresine soğuk hava vermez. Genişleme valfinden itibaren genişlediği anda ortamdaki ısıyı kendi üzerine alır. Ortamın sıcaklığı gaza geçince otomatik olarak ortam soğumuş olur.

Gemso Gemi Soğutma olarak haftanın yedi günü yirmi dört saat bize ulaşabilir ve yaşadığınız arızalar için en kısa zamanda hizmet alabilirsiniz. Uzman ve deneyimli teknik ekibimiz ile sizlere pek çok farklı kategoride hizmet vermekteyiz. Bu hizmetlerimiz saymamız gerekir ise, Gemi buzluk sistemi bakım ve onarım, kontrol odası kliması, soğuk oda (buzluk),merkezi ve split soğutma grupları, hava kurutucu, kompresör revizyonu, klima kabini revizyon ve evap değişimi, buharlı (steam) ve elektrikli rezistans ısıtma sistemleri, kompresör yedek parça, ikinci el kompresör temin ve satışı, sistem temizliği, freon gaz değişmi gibi hizmetleri sayabiliriz. Artı dört derecek ve eksi otuz buzluk sistemlerinin tüm bakım, onarım ve yedek parça işlemleri bünyemizdeki deneyimli teknisyenler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Gemi buzluk sistemi için olmazsa olmaz olan en önemli parçalardan birisi olan kompresör bakımı da yine firmamız bünyesinde yapılmaktadır. Deneyimli teknik personelimiz ile gemi ve endüstriyel sistemlerde kullanılan kompresörlü soğutma sistemlerinin tüm bakım, onarım işlemleri şirketimize ait atölyede gerçekleştirmekte ve verimli bir şekilde çalışır hale getirmekteyiz.

Gemilerde kullanılacak soğutma ve buzluk sistemi tercihlerinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Tercih yaparken hangi türde bir taşıtta kullanılacağı, montaj seçeneklerinin ne olacağı, duvar tipimi yoksa yer tipimi olacağı gibi özelliklere dikkat etmek gerekir. Yüksek kapasiteli olan gemi buzluk sistemi klimaları soğutacakları alanların büyüklüğüne göre farklı güçte olmaktadır.

İster yolcu gemisi olsun ister de yük taşıma gemisi olsun, soğutma sistemi tüm gemiler için yaşamsal bir nitelik taşımaktadır. Uzun günler süren seferler sırasında tüketilecek olan gıdaların, mutfak malzemelerinin, atıkların, odaların, ve benzeri alanların soğuk tutulması tüm yolculuk boyunca sağlanması gereken bir husustur. Klasik soğutma suyu devresinde; genleşme tankı ve pompalar yer alır. Buzluk sistemi ve merkezî soğutma çözümlerinin çevreye fazla zarar vermemeleri önemli bir noktadır. Gemi soğutma sistemlerinde kullanılan soğutucu seçeneklerini saymamız gerekir ise bunlar; tatlı su soğurma, deniz suyu soğurma, hava soğurmalı sistemler, soğuk odalar ve buharlaştırıcılardır.

WhatsApp chat