Gemi Buzluk Gaz Kaçak Testi

Gemi Buzluk sistemleri günümüzde birçok farklı yerde kullanılmaktadır. Yiyecek ya da içeceklerin soğuk kalmasını sağlamak için depolandıkları ortamı istenilen sıcaklıkta tutan sistemlere buzluk sistemleri adı verilmektedir. Bu sistemlerin kurulumlarından sonra mutlaka buzluk gaz kaçak testi yapılmalıdır. Yapılan testlerde herhangi bir kaçak çıkmaması halinde sistemin kullanımına başlanabilir aksi halde kaçakların giderilmesi ve gemi buzluk gaz kaçak testi işleminin tekrarlanması gerekmektedir.

Buzluk sistemleri kullandıkları soğutucu gaz sayesinde ortamın ısısını istenilen seviyelerde tutabilirler. Bu sistemler ara vermeden çalışması gereken sistemlerdir, sürekli olarak çalıştıkları için zaman içerisinde arıza çıkarma olasılıkları da bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli bakımları ihmal edilmemeli ve meydana gelen arızalarda kaliteli yedek parçalar kullanılmalıdır. Tabi sistemin çalıştırılmaya başlamasından önce de mutlaka gemi buzluk gaz kaçak testi yapılmalıdır.

Sektördeki deneyimimiz ve konusunda son derece uzman olan teknik personelimiz ile buzluk sistemleri ile ilgili pek çok farklı hizmeti sizlere sunmaktayız. Hızlı ve kaliteli hizmet anlayışımız ile siz değerli müşterilerimizin taleplerini yerine getirmekteyiz. Daha önce de belirttiğimiz gibi buzluk santrali kurulumdan sonra mutlaka gemi buzluk gaz kaçak testi yapılmalıdır. Bu testlerin yapılmasında farklı yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemler arasında basınçlama, sabun köpüğü ve dedektör kontrolü ile test bulunmaktadır.

Basınçlama testi yeni kurulmuş bir sistemde ilk yapılması gereken testtir. Bu sistemde sistemin içerisine azot gazı verilerek sistemin her hangi bir yerinde kaçak olup olmadığı sistemdeki basınç değerleri ile kontrol edilir. Eğer bu yöntem ile gemi buzluk gaz kaçak testi en baştan yapılmaz ise soğutucu gaz sisteme verildikten sonra olası kaçakları tespit etmek çok daha zor olacaktır. Daha sonra kaçak olan bölgeler tespit edilmiş olsa bile o kısımları kaynak ile düzeltirken sistemin içerisine hava kaçmasına yol açacaktır ve bu nedenle sızdırmazlığı sağlamak daha zor bir hale gelecektir. Yapılan test sonucunda tespit edilebilen kaçak yerleri belirlenir, sistem içerisine verilen azot gazı tahliye edilir. Daha sonra tespit edilen kaçak yerleri onarılır ve gemi buzluk gaz kaçak testi tekrarlanır. Test tamamlandıktan sonra sistem bir gün boyunca basınç altında bırakılmalıdır bu sayede hala kaçak olan yerlerin olup olmadığı anlaşılmış olur.

Gemi buzluk gaz kaçak testi ayrıca sabun köpüğü yöntemi ile de yapılmaktadır. Bu yöntemde suyun içerisine sabun karıştırılır ve bu şekilde bir çözelti elde edilmiş olur. Daha sonra elde edilen bu çözelti kaçak olmasından şüphelenilen yerlere sürülür. Sürüldükten sonra eğer bu bölgede bir gaz kaçağı var ise o zaman sabunlu çözeltide baloncuklar oluşur, böylece kaçağın yeri tespit edilmiş olur. Ancak bu yöntemde sistemi tek seferde kontrol etmek mümkün değildir, önceden bir inceleme yaparak kaçak olabilecek olan yerleri tespit etmek ve daha sonra sabun köpüğü ile gemi buzluk gaz kaçak testi yapılmak zorundadır. O nedenle diğer yöntemlere göre daha uğraştırıcı ve vakit alıcı bir yöntemdir. Bu yöntem sırasında sistemin mutlaka basınç altında olması gerekmektedir. Kullanılacak olan sabun köpüğünün iyi kabarcık yapması için çözelti içerisine birkaç damla gliserin damlatılabilir.

Gemi buzluk gaz kaçak testi için aslında en yeni ve en güvenilir olan yöntem dedektör ile yapılan testlerdir. Çünkü diğer yöntemlerde kaçakları saptamak insan duyuları ile yapılır ancak dedektör ile yapılan testlerde cihazın sensörleri bu işi hatasız olarak yerine getirmektedir. Dedektörler çeşitli gazların kaçaklarının algılanmasında kullanılmak üzere geliştirilmiş pilli cihazlardır. Kaçak olan yerlerin tespitinde ya da bir sızıntı ile karşılaşırsa ses veya ışıkla uyarı verir. Bunlardan bazılarında hem ses hem de ışıkla uyarı beraber çalışır. Günümüzde gemi buzluk gaz kaçak testi için en iyi ve en güvenilir yöntem elektronik sızıntı dedektörü kullanmaktır. Bu hassas cihaz güvenilirdir ve eski yöntemlere göre çok daha basit ve çok daha kısa zamanda sistemde kaçak olup olmadığını tespit etmenizi sağlar.

Gemso Gemi Soğutma Sistemleri olarak buzluk sistemlerinin gaz dönüşümü, buzluk sistemlerinin nitrojen (azot) ile gaz kaçak testi hizmetlerini sizlere sunmaktayız. İletişim numaralarımızdan bizimle yedi gün yirmi dört saat iletişime geçebilirsiniz. Teknik ekibimiz size en kısa zamanda yardımcı olacak ve ihtiyaçlarınıza en uygun çözümü sunacaktır.

WhatsApp chat