Gemi Buzluk Sistemleri

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber daha uzun mesafeli sefer yapabilen ve daha büyük miktarda yük ya da kargo yaşayabilen gemiler üretilmektedir. Buna bağlı olarak deniz ticaretleri de her geçen gün artmaktadır. Bu gemilerde taşınan yüklerin ve gemi de görev yapan personelin temel ihtiyaçlarını karşılamak için gemi buzluk sistemleri geliştirilmiştir. Bu sistemler sayesinde gemide görevli olan personelinin yiyecek ve içeceklerinin korunması sağlanmaktadır. Ayrıca taşınan gıda ya da soğuk havada muhafaza edilmesi gereken her hangi bir yükün soğuk hava koşullarında yolculuk boyunca muhafaza edilmesi sağlanmaktadır.

Gemi taşımacılığı şuan dünya da en çok tercih edilen ve kullanılan taşıma yöntemlerinden birisidir. Çok büyük ve çok fazla yük taşıyabilen gemilerin uluslar arası yolculukları günler boyunca sürmektedir. Bu süre içerisinde gemide görev yapan personelin tüketeceği yiyecek ve içeceklerin uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilmesi gemi buzluk sistemleri sayesinde mümkün olmaktadır. Personelin beslenmesi ve yaşamlarını devam ettirebilmesi için gemi buzluk sistemleri büyük önem taşımaktadır. Bu sistem sayesinde her türlü yiyecek ve içecek uzun süre boyunca bozulmadan sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilmektedir.

Gemiz Buzluk Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Gemilerde, gemide görev yapan personelin yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayan gerekli gıdaların hepsi kumanyalık adı verilen soğutma odalarında ya da bir başka isimle buzluk ünitelerinde muhafaza edilir. Bu odaları soğutulması ve soğuk kalmasını da gemi buzluk sistemleri sağlar. Gemilerdeki bu soğutma odaları genellikle üç faklı odadan meydana gelmektedir. Bunlar kumanyalık, sebzelik, etlik ve balıklık olarak kategorize edilmiştir.

Kumanyalık olarak isimlendirilmiş olan odalarda daha çok daha dayanıklı olan gıdalar depolanmaktadır. Bunlara örnek olarak patates, soğan gibi gıdaları örnek verebiliriz. Bu oda gemi buzluk sistemleri ile tam entegre halde olup bu sistem tarafından gerekli ısıda sabit tutulmaktadır. Bu odalarda dayanıklı gıdalar saklandığı için çok düşük derecelerde soğutulması gerekmemektedir. Ortamın serin ve nemden arındırılmış olması bu gıdaların uzun süre bozulmadan sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesine yeterli olacaktır.

İkinci isimlendirilen odanın ismi ise sebzeliktir. Bu odada saklanan gıda maddeleri daha az dayanıklı olanlardır. Bunlar arasında sebze, meyve, süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar yer almaktadır. Bu gıdalar gemiz buzluk sistemleri tarafından bozulmamaları için genellikle artı iki ile artı sekiz derece arasında muhafaza edilmektedir. Bu sıcaklık aralığının düzenli olarak sağlanması bu gıdaların bozulmaması için büyük önem taşımaktadır, o nedenle sebzelik odası için gemi buzluk sistemleri daha büyük bir görev üstlenmektedir.

Son odanın ismi ise etlik ve balıklık olarak isimlendirilmiştir. Bu oda gemi buzluk sistemleri açısından en çok önem verilmesi gereken odadır. Bu odada et ve balık gibi ürünler muhafaza edilmektedir. Bu odalardaki et ve balık gibi gıdaların donmuş halde saklanması gerekmektedir, aksi halde çok kısa bir süre içerisinde bu gıdalar bozulacak ve tüketilemez hale gelecektir. O nedenle bu oda gemi buzluk sistemleri sayesinde her zaman sıfırın altında eksi on sekiz ile sıfırın altında eksi otuz derece arasında stabil halde soğutulur. Bu sayede et ve balık gibi gıdalar dondurulmuş halde aylarca muhafaza edilebilir ve istenildiği zaman tüketilebilir.

Özetlemek gerekir ise gemi buzluk sistemleri tarafından soğutulan bu odalardan sebzelik orta derecede soğuk, etlik ve balıklık odası sıfırın altında, kumanyalık odası ise serin ve nemsiz bir şekilde muhafaza edilen odalardır.

Gemi buzluk sistemleri çalışması prensipleri soğutma makinelerine dayanmaktadır. Soğutma makineleri içerisinde dolaşan maddeye soğutucu akışkan ismi verilmektedir. Bir soğutma sisteminin soğutma kapasitesi soğutulacak ortam tarafından emilen ısı enerjisine bağlıdır. Günümüzde kullanılan soğutma sistemleri buhar sıkıştırmalı, soğurmalı soğutmalı, gaz akışlı soğutmalı ve termoelektrik soğutmalı olarak ayrılmaktadır.

Gemso Gemi Soğutma sistemleri olarak bizler gemi buzluk sistemleri ile ilgili olarak tamir, bakım ve yedek parça hizmetlerini en hızlı ve en kaliteli bir şekilde sizlere sunmaktayız. İletişim numaralarımızdan bizi yedi gün yirmi dört saat boyunca arayabilirsiniz. Deneyimli ve uzman teknik kadromuz ile sizlere bir telefon kadar uzağınızdayız.

WhatsApp chat