Gemi Hava Kurutucu

Bir ortamdaki havanın içerisinde göz ile görülemeyen nem olarak bilinen su molekülleri bulunmaktadır. İklimlendirme sistemlerinde kullanılan kompresörler çalıştığı zaman ortamdan havayı emerler ve daha sonra bu havayı sıkıştırırlar. Sıkıştırılmış olan bu havanın içindeki nem su haline gelir. Basınçlı hava içerisindeki su ve nem hava sistemine taşınır, ancak bu nemin sistem dışına atılması gerekmektedir. Bu işlemi ise gemi hava kurutucu yapar. Eğer havadaki bu nem sistem dışına atılmaz ise iklimlendirme sistemi sağlıklı ve verimli çalışamaz hale gelir. Bakım masrafları artar, arıza yapma riski yükselir. Tüm bunlar üretim kaybı ve ek maliyet artışlarına sebep olabilir.

Gemi Hava kurutucu, iklimlendirme sistemindeki havanın nemini azalarak havanın kurutulmasını sağlayan bir elemandır. İklimlendirme sistemlerinde kullanılan tüm kompresör modelleri mutlaka ortamdaki havanın bir miktar nemini sistem içerisine gönderir. Bu sorun sıcak havalarda veya kompresör kafasının iyi soğutulamadığı zaman ortaya çıkar. Sistem içerisindeki nemi maksimum düzeyde azaltmak için basınçlı gemi hava kurutucu elemanlar kullanılır. Pnömatik sisteme sahip olan cihazlar genellikle sıcak basınçlı havayı tolere edebilme yeteneğine sahip değildir. Isıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılan kompresörlerde son soğutucu ve nem ayrıştırıcılar bulunmaktadır. Son soğutucu gelen basınçlı havayı soğutarak, havanın içerisindeki suyun büyük bir kısmının yoğuşup ayrılmasını sağlamak ile görevli olan eşanjörüdür.

Gemi Hava Kurutucu Nasıl Çalışır?

İklimlendirme sistemlerindeki pnömatik donanım ve ihtiyaç duyulan ortam sıcaklığı hava kurutma yönteminin tespit edilmesini sağlar. Gemi Hava kurutma yöntemleri arasında en yaygın olarak tercih edileni soğutucu akışkan ile yapılanıdır. Bu hava kurutucu cihazlarının en büyük özellikleri basınçlı havayı soğutarak nem oranını düşürerek nemden arındırmasıdır. Hava kurutucu içinden geçerken soğumuş duruma gelen basınçlı havanın içinde yer alan su yoğuşarak yağ buharı ile beraber sistemin boşaltım kaplarında toplanır. Otomatik boşaltma sistemi sayesinde düzenli aralıklar ile sistemin dışına atılır. Nemden arındırılmış olan soğuk hava son aşamada ısı değiştiriciden geçerek karşıdan gelen nemli havayı soğutur ve kendisi ise kurutucudan ısınmış hale gelerek çıkış yapar. Bu şekilde hava nemden arındırılıp kurutulmuş olur. Nemden arındırılıp kurutulan basınçlı hava, basınçlı hava şebekesine gönderilir.

Hava kurutucu verimliliği ve performansı, basınç çiğ noktası sınıfı ile özgün giriş ve çıkış ortam koşullarını türüne göre tespit edilir. Soğutucu akışkanlı hava kurutucu için en düşük çiğ noktası kategorisi H olarak isimlendirilmiştir. Soğutucu akışkan kullanan hava kurutucu modellerindeki çiğ noktası sınıfı H den daha düşük olamaz. Çünkü kurutucu içerisindeki su buharı donar. Kullanılan soğutucu akışkanlı hava kurutucuları arsında en yüksek basınç çiğ noktası 16 santigrat seviyesindedir. Daha yüksek çiğ noktaları kurutucudan sonraki boru tesisatına yoğuşma geçebileceğinden dolayı pek fazla tercih edilmez ve kullanılmaz. Hava kurutucu modelleri aynı zamanda soğutma ve ısıtma sistemlerinde kullanılan cihazları da su, yağ, pislik, kir gibi zarar verebilecek olan etkenlere karşı korur. Nem fazla olan ortamda çalışan cihazlar paslanma ve korozyona karşı korunmasız hale gelir bu nedenle bu cihazları ve parçaları korumak için hava kurutucu çok büyük ve önemli bir göreve sahiptir. Hava kurutucu seçimi yapılırken hava debisi önemlidir. Kompresörün emiş miktarına yakın değerde bir kompresör hava kurutucu seçilir.

Hava kurutucu kullanılmayan sistemlerdeki makinalar zaman içerisinde arızalanır. Bunun en büyük sebebi de ortamdaki havada yer alan yüksek nem oranıdır. Nem oranı yüksek olan hava, sistemlerde korozyon ve arızalara neden olur. Hava kurutucu modellerinin en önemli kullanım amaçları sistem içerisindeki suyu ayrıştırıp sistemden dışarı atmaktır. Kurutucu cihazların içerisindeki gaz devir daim ettirilir ve soğuk bir yapı meydana getirilir. Kompresörden gelen havanın içinden geçirilir ve bu sayede soğutulur.

Gemso Gemi Soğutma Sistemleri olarak bünyemizde gemi hava kurutucu bakım, yedek parça, onarım ve ekspertiz hizmetleri vermekteyiz. Sistem ya da cihazlarınızda meydana gelebilecek her hangi bir arıza durumunda bize iletişim numaralarımızdan yedi gün yirmi dört saat ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Firma olarak her zaman yüzde yüz müşteri memnuniyeti sağlamak adına kendimizi geliştirmekte ve bunun için büyük bir gayret göstermekteyiz.

WhatsApp chat