Gemi Klima Gaz Kaçak Testi

Soğutma ve klima sistemleri gelişen teknoloji sayesinde artık günümüzde pek çok farklı yerde kullanılmaktadır. Bu sistemler farklı ihtiyaçlar için kullanılabilir. Çeşitli ürünlerin soğuk ortamda tutulmasından, insanlar için serin ve konforlu yaşam alanları yaratılmasına kadar pek çok yerde kullanılırlar. Özellikle günümüzde yük ve yolcu gemilerinde bu sistemlerden faydalanılmaktadır. Gemi klima sistemleri soğutucu gaz sayesinde ortamları istenilen ısılarda tutabilirler. Bu sistemlerin bazıları aralıksız çalışmak durumundadır bu nedenle her zaman gerekli bakımların, onarımların ve testlerin düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de gemi klima gaz kaçak testi işlemidir.

Gemso Soğutma Sistemleri olarak uzman ekibimiz ile gemi klima ve buzluk sistemleri ile ilgili birçok farklı hizmeti sizlere kaliteli ve hızlı bir halde güven içerisinde sunmaktayız. Klima santral imalatı ve kurulumu sonrasında ne olursa olsun klima gaz kaçak testi yapılmalıdır. Konusunda uzman bir firma olarak bu testleri farklı yöntemler ile yapabilmekteyiz. Bunlardan ilki, gemi klima sistemlerine nitrojen gazı ile yapmış olduğumuz gemi klima gaz kaçak testi, ikincisi ise dedektör kullanarak yapmış olduğumuz klima gaz kaçak testi. Bunlara ek olarak sabun köpüğü testi de yapılmaktadır.

Gemi Klima Gaz Kaçak Testi Yöntemleri

Yeni üretilmiş ve kurulmuş klima sisteminde en öncelikli olarak yapılması gereken kaçak testine başlayarak sistemin içerisine basınçlı hava basılarak herhangi bir yerinde kaçak olup olmadığını tespit etmektir. Bu teste basınçlama testi adı verilmektedir. Eğer üretilmiş ve kurulmuş olan klima sistemi, gemi klima gaz kaçak testi yapılmadan kontrolsüz bir şekilde soğutucu akışkan sisteme verilir ise bu durumda eğer kaçak var ise bu sefer yerini belirlemek zor olacaktır. Ayrıca soğutma sisteminde kaçak olan yere yapılacak kaynak sistemin içine hava sızmasına neden olabilir ve bu sızan hava nedeniyle sızdırmazlık sağlanamayabilir. Test bittikten sonra kaçak olan yerler tamir edilir ve gemi klima gaz kaçak testi tekrarlanır, tamir edilen yerler kontrol edilir. Test tamamlandıktan sonra sistemin yirmi dört saat basınç altında tutularak basınçta herhangi bir azalma olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Gemi klima gaz kaçak testi yöntemlerinden bir diğeri ise sabun köpüğü testidir. Bu yöntemde sabun ve su ile bir çözelti hazırlanarak kaçak olabileceği düşünülen yerlere bu çözelti bir fırça yardımı ile sürülür. Daha sonra herhangi bir hava baloncuğu olup olmadığı kontrol edilir. Eğer bir kaçak var ise sabunlu çözeltide baloncuklar oluşacaktır. Ancak bu yöntem daha uzun süren daha zor bir yöntemdir. Sistemi komple kontrol etmek yerine kaçak olması muhtemel yerleri kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu testi gerçekleştirirken klima sisteminin mutlaka basınç altında olması gerekmektedir. Kullanılacak olan sabun köpüğünün daha iyi baloncuk yapması için hazırlanan çözelti içerisine birkaç damla gliserin damlatılabilir.

Aslında gemi klima gaz kaçak testi için en güvenilir ve en hızlı yöntem ölçüm dedektörleri kullanmaktır. Gelişen teknoloji ile beraber artık çok hassas ölçüm dedektörleri üretilmektedir. Bu yöntemde insan hatası ortadan kaldırılmıştır, diğer testlerde yapılan gözden kaçma ya da tam olarak tespit edilememe gibi yöntemler bunda yoktur. Dedektörler farklı türde birçok gazı tespit edebilecek şekilde tasarlanmış ve üretilmiş pille çalışan cihazlardır. Kaçak olan bir yeri tespit ettiklerinde sesli veya ışıkla uyarı verirler. Bazı cihazlar ise hem sesli hem de ışıklı uyarıyı aynı anda vermektedir. Yeni teknoloji ile üretilmiş olması, kolay kullanımı, hassas ölçüm yeteneği ve hızlı olması nedeniyle günümüzde gemi klima gaz kaçak testi için en iyi ve en güvenilir yöntem elektronik ölçüm dedektörü ile yapılan testlerdir. Bu hassas cihazlar oldukça güvenilirdir ve eski yöntemlere göre çok daha basit bir kullanıma sahiptir.

Firma olarak siz değerli müşterilerimize her zaman daha iyi ve daha kaliteli hizmet sunabilmek adına kendimizi sürekli olarak geliştirmekteyiz. Konusunda uzman ve son derece deneyimli olan teknik kadromuz ile gemi klima santral kurulumu, gemi klima santral imalatı, gemi klima sistemleri bakımı, gemi klima gaz kaçak testi, klima sistemleri yedek parça temini gibi birçok farklı hizmeti sizlere başarı ile sunmaya gayret göstermekteyiz. Karşılaştığınız herhangi bir arıza, sorun ya da sorularınız için bizimle yedi gün yirmi dört saat iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Uzman teknik kadromuz en kısa zamanda ihtiyaçlarınıza en uygun çözümü sunacaktır.

WhatsApp chat