Klima Fan Tamir Bakım

Gemso Gemi Soğutma Sistemleri olarak klima ve soğutma sistemleri sektörlerindeki tecrübemiz ile siz değerli müşterilerimize her zaman daha iyi hizmet verebilmek adına kendimizi geliştirmekteyiz. Klima sistemleri içerisinde yer alan klima fan tamir bakım hizmeti bunlardan sadece birisidir. Klima fan tamir ve bakım hizmetimiz hakkında sizlere bilgi vermeden önce dilerseniz klima fanı nedir, nasıl çalışır biraz bundan bahsedelim.

Fan kelimesinin anlamı aslında temizlemektir diyebiliriz. Fan sayesinde ortam içerisinde bulunan hava temizlenir. Klima fanları da bu işlevi yerine getiren parçalardır. Havanın temiz kalması ve sağlıklı bir ortam sağlanması için klima fan tamir bakım işlemlerinin aksatılmadan yapılması sağlık açısından çok önemlidir. Ayrıca görevini yerine tam olarak getiremeyen bir fan nedenli ile kullanıldığı klima sistemi de tam verimli çalışamaz ve bu nedenle fazla enerji tüketimine neden olabilir.

Fanlar özelliklerine göre iki gruba ayrılır. Bunlardan birincisi emiş fanı, ikincisi ise üfleme fanıdır. Bunlardan birincisi olan emiş fanı hakkında bilgi vermemiz gerekir ise, bu fanlar ortamda yer alan yani atmosferdeki havayı emerler bu nedenle bu fanlara emiş fanları ismi verilmiştir. Diğeri olan üfleme fanları ise ortamda yer alan havayı sürekli sirküle ederek değişmesini ve taze kalmasını sağlarlar.

Klima fanları içerisindeki en çok hareket eden parça ise çarktır. Klima fanı içerisinde yer alan bu çark hava üzerinde işlem yaparak, havanın hem kinetik hem de statik enerji kazanmasını sağlar. Statik ve kinetik enerji kazanmış olan havadaki enerji oranları fan türüne göre değişiklik göstermektedir. Emiş fanlarının iç ve dış hava ile birlikte çalıştığı büyük klima sistemlerinde olması gerekmektedir. Havalandırılan ortamdaki havada bir basınç oluşturmak için emiş fanları besleme fanlarına göre daha az bir debi miktarı ile çalışmaktadır.

Hava temizleme işlemi, oradaki ortamdaki kullanılmış havanın dışarıya çıkarılması şeklinde veya fanların çıkışına bir karbon filtre konarak havanın temizlenmesi sağlanır. İşte bu nedenlerden dolayı klima fan tamir bakım işlemlerine gereken önemin verilmesi ve bu işlemlerin mutlaka ama mutlaka deneyimli ve bu konuda uzman olan teknik elemanlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Klima fanları elektrik ile çalışan bir alettir. Fanın içerisindeki hareketli parçalar olan pervane hava üzerinde iş yapar. Fanlar kullanıldıkları yerlere göre kategorilere ayrılabilir. Bunlar emme (dönüş) fanı, egzoz fanı, basma fanıdır. Klima sistemleri günümüzde birçok yapıda ve taşıtta kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de uluslara arası yolcu ve yük taşımacılığı yapan gemilerdir. Bu gemilerde görev yapan personelin ya da yolcuların konforunu sağlamak klima sistemlerinin görevidir. Özellikle yük taşıyan gemilerde görev yapan personelin daha verimli ve daha sağlıklı çalışmaları bu sistem sayesinde sağlanır. Klima sistemleri birçok farklı elemandan meydana gelmektedir. Kompresör, tesisat ve klimaların kendisi bu sistemin ana elemanlarıdır. Sistemin düzgün ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için mutlaka kompresör bakım, tesisat bakım ve klima fan tamir bakım işlemleri düzenli olarak yapılmalıdır. Günümüzde gemilerde en çok kullanılan iklimlendirme sistemi kompresörlü klima sistemleridir. Bu sistem kompresör, kondanser, soğutma kangalı, hava filtresi ve fandan oluşur. Bu sistemde yer alan klima fan tamir bakım ve diğer parçaların da tamir bakım işlemleri sistemin çalışması için olmazsa olmaz bir noktadır. Soğutulması ya da serinletilmesi istenilen bölgede bulunan sıcak hava bir kanal yardımı ile çekilir. Daha sonra dışarıdan fan ile emilen temiz hava ile karıştırılır. Fan oluşan bu havayı borularda dolaşan soğutucuya doğru gönderir. Havadaki ısı içerideki soğutucuya karışır ve borularda yoğuşma meydana gelir. Oluşan soğuk hava soğutulması gereken ortama verilir ve ısısı düşürülmüş olur.

Gemso Gemi Soğutma Sistemleri olarak müşterilerimize haftanın yedi günü ve günün yirmi dört saati hizmet vermekteyiz. Herhangi bir arıza ya da sorunuz için iletişim numaralarımızdan bizi arayabilir ve gerekli desteği en kısa zamanda alabilirsiniz. Herhangi bir tamir, onarım ya da bakım ihtiyaçlarınızda konusunda uzman ve tecrübeli teknik personelimiz size bir telefon kadar yakın durumda olacaktır. Klima bakım tamir bakım ücreti hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirisiniz.

WhatsApp chat