Klima Kompresörü

Kompresörler günümüzde birçok farklı yerde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de mekanik soğutma sistemleridir. Klima kompresörü ise bu sistem içerisinde yer alan beklide en önemli olmazsa olmaz elemanların başında gelen bir parçasıdır. Klima kompresörü için aslında sistemin kalbidir benzetmesi yapmamız doğru olacaktır.

Klima Kompresörü Nasıl Çalışır?

Kompresörler genel olarak içyapısı mekanik olarak hareket eden bu prensip ile çalışan parçalardan oluşan bir yapıdır. Bu nedenle zaman içerisinde arıza meydana gelmesi olasılığı da bulunmaktadır. Soğutma çevrimi içerisinde düşük basınçtaki soğutucu maddeyi klima kompresörü emer ve sıkıştırarak daha yüksek basınçlı hava haline getirir böylece sistem içerisindeki görevini yapmış olur.

Endüstriyel olarak ve aynı zamanda gemilerde kullanılan soğutma sistemlerine ait klima kompresörü modelleri birden çok türde üretilmektedir. Bunları sayacak olursak eğer; açık tip pistonlu kompresör, yarı hermetik tip kompresör, hermetik tip kompresör, scroll yani sarmal tip kompresör, türbinli kompresör, vidalı tip klima kompresörü modellerini örnek verebiliriz.

Açık Tip Pistonlu Kompresör: Bu kompresörler basınçlı havayı üretirken içerisinde bulunan silindir bloğu üzerindeki emme ve egzoz supaplarını kullanır. Bu tip klima kompresörü çalışması sırasında piston üzerinde bulunan tek yönlü klepe aracılığı ile emme ve basma supaplarının görevlerini yapması sağlanmaktadır. Açık tip pistonlu klima kompresörü, silindir, piston, piston kolu, krank mili, kasnak, klepeler ve kesici elemanlardan meydana gelmektedir.

Yarı Hermetik Tip Kompresör: Bu türdeki klima kompresörü daha çok soğuk depolar, soğuk odalar ve market reyonlarında kullanılmaktadır. Yani daha büyük endüstriyel alanlarda tercih edilmektedir. Açık pistonlu tip klima kompresörü arasında bazı farklar bulunmaktadır. Farklı yönü bu tip modellerde elektrik motorunun kompresöre direkt bağlı olmasıdır. Bu nedenle soğutucu madde motor sargıları ile temas halindedir. Sökülüp tamir edilebilir bir yapıda olması büyük avantaj sağlar.

Hermetiktip Kompresör: Bu tip kompresörler daha küçük alanlarda tercih edilmektedir. Daha küçük ticari tipte bir soğutucudur. Bu modellerde de elektrik motoru kompresöre direkt bağlı durumdadır. Soğutucu akışkan bu modellerde de yine motor sargıları ile temas halindedir. Scroll (Sarmal) Tipi Kompresör: Sarmal tip kompresörler aslında diğer klima kompresörü modellerine göre daha yeni bir modeldir. Daha çok split cihazlarda kullanılmaktadır. Sarmal şeklinde olan iki farklı metal levhadan meydana gelir. Levhalardan birisi sabit dururken diğer ise dönerek buhar spiralin merkezinde sıkıştırılmış olur.

Türbinli Tip (Santrifüj) Kompresör: Bu türdeki klima kompresörü modelleri endüstriyel düzeyde daha büyük klima santrallerinde kullanılmaya uygun olark üretilmiştir. Açık ve yarı açık hermetik türleri bulunmaktadır. Soğuk su üreten bu modellerde buhar son derece yüksek devirde dönme hareketi yapan çarkın içinden geçirilir ve emilir daha sonra çıkış tarafına gönderilir. Çarkın dışındaki salyangoza benzer zarf yardımı ile basınçlı bir halde basma kısmına gönderilir.

Vidalı (Dişli) Kompresör: Bu tip kompresörler isimlerini vida dişine benzeyen helisel rotor grubundan almaktadır. Vidalardan birisi diş çıkıntısına diğer vida ise lob boşluklarına sahip olacak şekilde birbirini tamamlayıcı bir şekilde üretilmiştir. Rotorlardan birisi motora bağlıdır bu sayede diğer rotoru da hareketlendirmiş olur. Gaz halindeki soğutucu madde buharı bu rotoların üzerindeki lob boşluklarından taşınır ve bu sayede basınçlı hale gelmiş olur.

Gemso Soğutma Sistemleri olarak klima kompresör tamir, bakım, yedek parça temini, 2.el kompresör satışı, teknik destek gibi birçok faklı hizmeti sizlere sunmaktayız. Herhangi bir acil onarılması gereken arıza ya da bir bakım ihtiyacınızda kısa sürede sorunu çözerek sisteminizi çalışır hale getirmekteyiz. Tüm bu hizmetlerimizden faydalanmak için iletişim numaralarımızdan bize yedi gün yirmi dört saat ulaşabilirsiniz.

Klima kompresörü tamir, yedek parça değişimi ve bakımı her zaman alanında profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan kişiler tarafından yapılan klima kompresörü tamir, parça değişimi ya da bakımı daha büyük sorunlara yol açabilir ve size hem zaman hem de mali kayba neden olabilir. Gemi Hava Kurutucu sistemleri için tıklayabilirsiniz.

WhatsApp chat