Kompresör Tamir Bakım

Gemso gemi soğutma olarak hizmetlerimiz arasında kompresör tamir bakım da bulunmaktadır. Kompresör hakkında bilgi vererek başlamamız gerekir ise; kompresör atmosferdeki havayı sıkıştırır ve basınçlı hava üretir. Kompresör mekanik enerjiyi pnömatik enerijye dönüştürmektedir. Kompresör dönme hareketinde kullandığı gücü bir elektrik motorundan elde eder. Gemi ve deniz araçlarında kullanılan kompresörlerde ise benzinli ya da dizel motordan güç alabilir.

Motordan gelen hareket gücü kompresör içerisinde vakum gücüne dönüşür yani negatif basınç haline gelir. Burada emilen hava kompresör içerisine hapsedilir ve sıkıştırılır. Sıkıştırma oranına göre basınç miktarı da değişir, ne kadar çok sıkıştırma yapılır ise basınç miktarı da o kadar yükselir. Sıkıştırma oranını sürekli olarak sağlamak çok önemlidir bu nedenle kompresör tamir bakım hiçbir zaman ihmal edilmemesi gereken bir unsurdur. Kompresörlerin düzenli ve verimli olarak çalışabilmesi için bulunduğu yerdeki havanın temiz ve serin olması büyük önem taşımaktadır ve buna özen gösterilmelidir. Emiş havasının yağmur ile temas etmemesi gerekmektedir. Emiş filtreleri rutin kompresör tamir ve bakım sırasında temizlenmeli ve zamanında yenisi ile değiştirilmelidir.

Kompresörlerin Çalışma Prensibi Nasıldır?

Kompresörler basit anlamda anlatmak gerekir ise havayı belli oranlarda sıkıştırıp havanın basınç değerinin artmasını sağlayan cihazlardır. Hava ne kadar çok sıkıştırılırsa sahip olduğu basınç ta o kadar artacaktır. Endüstriyel sistemlerde basınçlı havayı elde etmek için daha çok sıkıştırma prensibine göre çalışan kompresörler tercih edilmektedir. Küçük ya da büyük tüm işletmelerde en az bir adet bu prensiple çalışan kompresör bulunur.

Kompresör Tamir ve Bakım Hizmeti Hangi Kompresör Çeşitlerine Verilmektedir?

Gemilerde birden fazla türde kompresör kullanımı tercih edilebilir. Gemso Gemi Soğutma Sistemleri olarak bizler tecrübeli ve konusunda uzman teknik ekibimiz ile sizlere her türden kompresör tamir bakım hizmeti verebilmekteyiz.

Kompresör tamir bakım hizmeti vermiş olduğumuz modellerden birisi açık pistonlu tip kompresördür. Açık pistonlu kompresörlerde silindir bloğu üzerinde emme ve egzoz subapları bulunmaktadır. Sübapların, pistonları, karterin, klepenin, krank milinin, kasnağın ve diğer tüm parçaların tamir ve bakımı önemlidir. Firma olarak açık pistonlu kompresör tamir bakım hizmeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir diğer kompresör türü de yarı hermetik tip olanlardır. Genellikle soğuk depolarda kullanılması için tercih edilmektedir. Hermetik tip kompresörlerde soğutucu madde akışkan ve yağ motor sargılarıyla temas halindedir. Ayırt edici özelliği ise sökülüp tamir edilebilmesidir. Hermetik tip kompresörler daha çok ev tipi soğutucularda, küçük ölçekteki ticari soğutucu ve dondurucularda kullanılmaktadır. Kompresörün içindeki Elektrik motoru kompresöre direkt bağlı olup kaynakla birleştirilmiş bir kap (dom) içine yerleştirilmiştir. İçerisindeki motor yağ ve soğutucu akışkanla sürekli temas halindedir. Tamiri pek mümkün değildir.

Kompresör tamir bakım hizmeti alabileceğiniz bir başka kompresör türü de sarmal yani scroll olarak adlandırılan kompresörlerdir. Bu diğer kompresör çeşitlerine göre daha yeni bir modeldir ve daha çok küçük tip split iklimlendirme cihazlarında kullanılır.

Bir diğer tür ise türbünlü tip olanlardır. Bunlar genellikle daha büyük klima santralleri için üretilmiştir. İki farklı türde olabilir, birincisi açık ikincisi ise yarı hermetik tiptedir. Bu kompresörlerin sıkıştırma oranı çok yüksek değildir ancak ürettikleri buhar debisi yüksektir.

Kompresör tamir bakım hizmeti alabileceğiniz bir diğer tür ise vidalı yani dişli kompresörlerdir. Daha önceki yıllarda bu kompresörler yalnızca büyük tesislerde kullanılmaktaydı fakat günümüzde gelişen teknoloji ile beraber daha küçük ticari sistemler için uygun modelleri de üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Gemso Soğutma sistemleri servisi olarak uzman ve eğitimli teknik personelimiz ile sizlere hizmet vermekteyiz. Tam donanımlı servis araçlarımız ile haftanın yedi günü, günün yirmi dört saati bize ulaşabilirsiniz. Tüm markalardaki vidalı, dişli, pistonlu, hermetik kompresör tamir bakım hizmetini sizlere sunmaktayız. Ayrıca acil durumlarda sizlere çok kısa sürede ulaşmakta ve sorunlarınızı çözmekteyiz. Müşterilerimizin memnuniyeti adına her zaman daha iyi, daha kaliteli ve daha hızlı hizmeti sizlere sunabilmek adına kompresör tamir bakım ve diğer tüm hizmetlerimizde kendimizi sürekli olarak geliştirmekteyiz. Bizlere ayrıca servis, bakım, yedek parça, ikinci el gibi farklı istek ve talepleriniz olduğunda da ulaşabilirsiniz. İhtiyaç, talep ve bütçenize en uygun çözümleri sizlere sunmaktan mutluluk duyarız.

WhatsApp chat