Kompresör Yağı

İklimlendirme sistemlerinde kullanılan ve sistemin çalışması için gerekli olan kompresörlerin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalıştırılmaları gerekmektedir. Bunu sağlamak içinde kaliteli bir kompresör yağı, aksatılmayan bakımlar, kaliteli yedek parça kullanımı gibi pek çok noktaya dikkat etmek gerekmektedir.

Kompresör yağı kompresörler için en hayati, en önemli ve en kritik konuların en başında gelmektedir. Tabi bu noktada yağ özellikleri ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Yağın kalitesi, fiyatı, kalınlık numarası gibi birçok özelliği merak edilmektedir. Uygun, kaliteli ve verimli bir kompresör yağı seçimi ve daha sonraki zamanlarda düzenli olarak yağ değişimi sayesinde kompresörlerinizin uzun yıllar sorunsuz, verimli ve sağlıklı olarak çalışabilmeleri için dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir. O nedenle kompresör yağı seçerken çok dikkat etmeniz ve mutlaka doğru yağ seçimi yapmanız gerekmektedir. Gemso Gemi Soğutma sistemleri olarak biz bu konuda sizlere destek vermekteyiz, klima sistemlerinizde kullandığınız kompresör için en uygun kompresör yağı seçimini yaparak sizlere yardımcı olmaktayız. Ayrıca kompresörünüz için düzenli yağ değişimi işleminin yanı sıra bakım ve onarım hizmetleri de verebilmekteyiz.

Kompresörde kullanılan yağın hacmi arttıkça düzenli yağ değişimleri kullanıcılara gereksiz masraf olarak görünür, değiştirilen yağın atık haline gelmesi sonucu bunun bir tür israf olduğunu düşünürler. Ancak kompresörlerin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için yağlama çok ama çok önemlidir. Yağlama işleminin kompresörlerdeki fonksiyonunun ne kadar önemli olduğunun farkına vardığınız zaman bunun kesinlikle bir israf olmadığı tam tersine mutlaka düzenli aralıklar ile kompresör yağı değişimi yapılması gerektiğinin farkına varacaksınız. Yağın vidalı kompresördeki en önemli görevi, kompresör içerisinde bulunan rotorlar arasında yer alan rulmanlarda, pistonlu kompresör modellerinde ise pistonlar ile gömlek arasında yağ tabakası oluşturmak ve bu sayede metal sürtünmelerini engellemektir. Ayrıca kompresörlerde kullanılan kompresör yağı soğutmayı da sağlar. Sürtünme ve sıkışan gazdan dolayı ortaya bir ısı çıkar ve yağın soğutma görevi de o nedenle çok önemlidir. Kompresör yağının bir diğer önemli işlevi ise basınç meydana getiren yüzeyler arsındaki sızdırmazlığı sağlamaktır. Yani vida rotorları, piston, gömlek arasında sızdırmazlık kompresör yağı kullanımı ile sağlanır.

Kompresörler genellikle durmaksınız çalışmaktadır bu nedenle içlerindeki parçaların sürtünmeleri sonucu ısınırlar ve bu yüzden çalışmaya devam edebilmeleri için soğutulmaları gerekmektedir. Kompresör yağı bu soğutmayı sağlayarak kompresörün verimli ve ısınmadan çalışmasını sağlar. Sürtünme ve sıkışan gazdan dolayı ortaya çıkan ısı enerjisini alan yağın soğutulmasının önemi de bu nedenle büyüktür.

Günümüzde üretilen birçok farklı özellikte kompresör yağı bulunmaktadır. Bu noktada hangi tür yağın ne gibi özellikleri vardır, olumlu ve olumsuz yönleri nedir bilmek gerekmektedir. Bu nedenle kompresör yağı seçimi yaparken uzman ve deneyimli kişilerden destek almak çok önemlidir. Yağın kompresöre uygun olması, kullanılacağı yerin iklim durumu gibi faktörleri göz önüne almak gerekir. Seçim yaparken daha ucuz olan mineral yağın mı, daha pahalı ancak daha üstün özellikleri olan sentetik yağın mı tercih edileceğini uzman kişilere bırakmak gerekir.

Kompresörlerde kullanılan yağlardan mineral olanları sıcaklık ve basınç toleransı açısından düşüktür bu nedenle kısa zamanda özelliğini kaybetmeye başlar. Bununla birlikte kompresörün emdiği toz gibi elementler önemli parçalarda ve yerlerde tıkanmaya neden olabilir. Bir diğer kompresör yağı türü de sentetik olanlardır. Sentetik yağlar içerik olarak mineral yağlara benzerler fakat bu yağlar doğal petrol ürünü değildir. O nedenle üretimlerinde istenmeyen maddeleri içerme gibi bir olasılıkları yoktur. Sentetik yağlar düşük ya da yüksek sıcaklık altında sorun çıkarmazlar bu durumlara karşı toleransları oldukça yüksektir, uzun süre özelliğini kaybetmez. Bu nedenle daha zor çalışma ortamlarında kullanılan kompresörlerde bu tür yağları tercih etmek daha doğru bir seçim olacaktır. Sentetik yağın molekül yapısı daha dengeli yani daha homojen bir yapıdadır. Bu özelliği sayesinde daha fazla sıcaklık ve basınç altında işe yarayabilir. Mineral yağlara göre daha uzun ömürlü oldukları için periyodik olarak sentetik yağ değişimi süreleri de daha uzundur. Fiyatı mineral yağlara göre daha pahalıdır ancak daha uzun ömürlüdür işte bu noktada sizin için hangi yağın daha doğru olacağı konusunda Gemso Gemi Soğutma Sistemleri olarak size yardımcı olmaktayız.

WhatsApp chat