Sistem Gaz Kaçak Testi

Günümüzde pek çok farklı yerde soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Soğutma sistemleri hem insanlar hem de çeşitli yüklerin soğuk tutulması için kullanılmaktadır. Soğutma sistemleri sistem içerisinde dolaşan soğutucu gaz sayesinde ortamları istenilen ısılarda tutabilirler. Genellikle aralıksız çalışan bu sistemlerde her zaman gerekli bakımların, onarımların ve testlerin düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de sistem gaz kaçak testi işlemidir.

Gemso Gemi Soğutma Sistemleri olarak bizler klima ve buzluk sistemleri ile ilgili birçok farklı hizmeti sizlere kaliteli ve hızlı bir şekilde güvenilir olarak sunmaktayız. Klima santral imalatından sonra mutlaka sistem gaz kaçak testi yapılmalıdır. Biz firma olarak bu testleri farklı yöntemler ile yapabilmekteyiz. Birincisi klima ve buzluk sistemlerine nitrojen gazı ile yapmış olduğumuz sistem gaz kaçak testi, ikincisi ise dedektör kullanarak yapmış olduğumuz sistem gaz kaçak testi.

Sistem Gaz Kaçak Testi Neden Önemlidir?

Yeni imal edilmiş ve kurulmuş bir klima sisteminde ilk yapılması gereken sistemin içerisine basınçlı hava basılarak herhangi bir yerinde kaçak olup olmadığını belirlemektir. Eğer kurulan klima sistemi, sistem kaçak testi uygulanmadan soğutucu akışkan sisteme verilir ise bu defa kaçak varsa eğer yerini tespit etmek çok zor olacaktır. Ayrıca soğutma sisteminin kaçak olan yerine yapılacak kaynak sırasında sistemin içerisine hava sızmış olacak, bu sızan hava nedeniyle sızdırmazlığı sağlamak mümkün olmayabilir.

Basınlandırma ile sistem gaz kaçak testi yapılacak olan klima sisteminde kullanılan kompresörün hem alçak hem de yüksek tarafta yer alan valfleri ileri konumuna getirilir. Kompresörde yer alan bu servis valflerine şarj manifoltunun alçak ve yüksek taraf hortumları bağlanır, servis hortumu ise basınç regülatörüne bağlanır. Daha sonra sistem gaz kaçak testi için içeriye kuru azot verilmeye başlanır bu işlem sırasında durum yakından takip edilerek herhangi bir kaça sesi ya da olağan dışı bir durum olup olmadığı kontrol edilir. Eğer tespit edilen herhangi bir olağan dışı durum ya da kaçak yok ise sisteme verilen azot yine yavaş yavaş aktarılmaya devam edilir. Bu esnada sistemdeki tüm borularda ve ekleme yerlerinde herhangi bir kaçak ya da bir anormallik olmadığı kontrol edilir. Kaynak ile yapılan birleştirme yerlerinde dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Bu kısımlarda kullanılan pasta geçici olarak sızdırmazlık sağlamaktadır bu nedenle sonradan meydana gelebilecek potansiyel gaz kaçaklarına karşı o kısımlara tokmak ile vurularak kaçakların bulunması doğru olacaktır. Kaçak giderme işleminden sonra, azotla basınç testi tekrarlanmalıdır.

Sabun köpüğü ile de sistem gaz kaçak testi yapılabilmektedir. Sabun köpüğü yönteminde suya sabun karıştırılır. Bu şekilde bir çözelti hazırlanmış olur, hazırlanan bu karışım fırça yardımı ile kaçak olması muhtemel olan kısımlara sürülür. Sabun köpüğü sürülen bu bölgelerden hangileri kabarcık yapar ise o kısımlarda kaçak var demektir. Bu yöntemde sistemin mutlaka basınçlı durumda olması, sistemde vakum durumuna düşmüş bir bölgenin bulunmaması gerekir. Eğer sistem basınçlı değil ise bu yöntemle yapılan sistem gaz kaçak testi sırasında hazırlanan sabunlu karışım sistem içerisine emilir ve sisteme karışabilir, bu istenmeyen bir durumdur. Kaçak olan yerlerde oluşacak olan kabarcıkların daha iyi balonlaşması için karışım hazırlanırken içerisine birkaç damla gliserin ilave edilebilir.

Sistem gaz kaçak testi ile tespit edilen kaçak olan yerler onarıldıktan sonra sisteme tekrar basınç verilerek bu şekilde yirmi dört saat basınç altında bırakılması gerekmektedir. Eğer bu süre sonunda sisteme verilen basınçta bir azalma gözlemlenmez ise kaçak tam olarak onarılmış ve sistemin sızdırmazlığı sağlanmış demektir. Bu aşamadan sonra kaçakların giderildiğinden emin olunduğu zaman sisteme verilen azotun tahliyesi yapılır. Sistem gaz kaçak testi sırasında mutlaka azot kullanılmalıdır, oksijen kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sistem kaçak gaz testi elektronik dedektörler ile de yapılabilir. En hassas ve en güvenilir yöntem dedektör kullanmaktır. Elektronik olan bu cihazlar çeşitli gazların kaçak durumlarını algılamak için geliştirilmiştir. Bu elde edilebilir hassas, güvenilir ve diğer eski yöntemlerle karşılaştırıldığında çok büyük miktarda zaman kazandırır. İçerisinde yer alan sensörler sayesinde olası bir kaçak durumunda sesli ve ışıklı uyarı verir. Sistem kaçak gaz testi için en güvenilir ve en hassas olan yöntemdir.

WhatsApp chat