Gemi Buzluk Kompresörü

Kompresör bir soğutma sistemi için olmazsa olmaz elemanların başında gelmektedir. Çok kısaca anlatmamız gerekir ise, gemi buzluk kompresörü atmosferdeki havayı sıkıştırır ve basınçlı hava üretilmesini sağlar. Kompresörler sayesinde mekanik enerji bazı işlemler sonucunda pnömatik enerjiye dönüştürülmüş hale gelmektedir. Ticari ve endüstriyel sistemlerde buzluk kompresörü dönme hareketini elektrik motoru ile sağlamaktadır.

Gemi Buzluk Kompresörü Çalışma Prensibi

Buzluk kompresörü aslında basit bir çalışma prensibine sahiptir. Kompresör içerisinde mekanik olarak hareket eden parçalar bulunmaktadır. Mekanik ve birden çok parçadan meydana gelen gemi buzluk kompresörü zaman içerisinde arıza yapabilir. Bu tip arızalarda her zaman konusunda uzman ve deneyimli teknik personelin müdahale etmesi çok önemlidir. İşinde yetkin olmayan kişiler tarafından yapılan onarım ya da bakım işlemleri ileriki zamanlarda gemi buzluk kompresörü çalışmasında daha büyük sorunlara yol açabilir.

Gemso Gemi Soğutma Sistemleri olarak siz değerli müşterilerimize birçok farklı bakım, onarım ve kurulum gibi hizmetler sunmaktayız. Bu hizmetlerimiz aşağıdaki gibidir;

 • Klima ve buzluk sistemlerinin kompresör bakım ve onarımı,
 • Klima ve gemi buzluk kompresörü yerinden sökme ve montaj,
 • Klima ve buzluk kompresörü yerinde bakım ve parça değişimi, klima ve buzluk sistemlerinin nitrojen ile komple yıkama,
 • Klima ve buzluk sistemlerinin evaporatör yenileme,
 • Klima ve gemi buzluk kompresörü kondanser yenileme,
 • Klima ve buzluk sistemlerinin kompresör değişim,
 • Klima santrali kabin onarımı,
 • Klima santrali yeni kabin imalatı,
 • Klima santrali dijital termostat montajı,
 • Klima santrali yeni fan değişimi,
 • Klima ve buzluk sistemlerinin gaz dönüşümü, klima ve buzluk sistemlerinin nitrojen(azot) ile gaz kaçak testi,
 • Klima ve buzluk sistemlerinin hava soğutmalıdan deniz suyuna dönmesi için deniz suyu kondanser imalatı,
 • Buzluk odalarının kapı menteşe kilit değişimi ve parça temini,
 • Buzluk odalarının iç oda evap fanları değişimi ve parça temini

  Ticari ve endüstriyel alanlarda kullanılan buzluk sistemlerinin kalbi olan kompresörler farklı türlerde üretilmekte ve farklı ihtiyaçlara cevaplar verebilmektedir. Belirtmiş olduğumuz gemi buzluk kompresörü modelleri arasında vidalı tip, hermetik tip, sarmal tip, açık pistonlu tip, yarı hermetik tip ve türbinli olmak üzere farklı türlerde modeller üretilmekte ve kullanılmaktadır.

  Bunlardan ilki açık tip pistonlu gemi buzluk kompresörü modelidir. Bu model ilk üretilen kompresör modelidir. Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber ortaya çıkan yeni tip kompresörlerden dolayı artık eskisi kadar yaygın bir kullanım alanı yoktur. Açık tip pistonlu kompresörler son derece verimlidir. Ancak aşınmaya karşı parçaları fazla dayanıklı değildir bu nedenle düzenli olarak bakım ve zaman içerisinde aşınan yedek parçalarının yenileri ile değiştirilmesi gerekmektedir.

  Sarmal tip gemi buzluk kompresörü modelinde ise içindeki rotor üzerindeki eksantrik kısma monte edilmiş olan hareketli bir spiral bulunmaktadır. En dış kısımdan içeri alınan gaz spiralllerin merkezine doğru gönderilir, gaz merkeze yaklaştıkça spiraller arasındaki boşluk azaldığı için böylece gazın basıncı da arttırılmış olur.

  Üretilen bir diğer model ise yarı hermetik tip olanlardır. Bu türdeki gemi buzluk kompresörü modelleri daha çok depolar ve reyonlar gibi yerlerde kullanılmaktadır. Bu alanlarda en yaygın olarak kullanılan modeller bunlardır. Yedek parçaları çok kolay bulunabilir, montaj ve demontaj işlemleri kolaydır. Bu sayede onarımları da nispeten daha kolay olur. Uzun ömürlü ve verimlidir.

  Gemi buzluk kompresörü tamiri, kompresörlerin yedek parça değişimi ve bakımı her zaman güvenilir ve profesyonel firmalar tarafından yapılmalıdır. Deneyimsiz ve yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kişiler tarafından yapılan buzluk kompresörü tamir veya yedek parça değişimi daha büyük sorunlar yaşamanıza, zaman ve mali kayıp yaşamanıza neden olabilir.

  Gemso Soğutma Sistemleri olarak siz değerli müşterilerimize gemi buzluk kompresörü tamiri, buzluk sistemlerinin gaz dönüşümü, buzluk sistemlerinin dedektör ile gaz kaçak testi, buzluk sistemlerinin kompresör yerinden sökme ve montajı, buzluk sistemlerinin kompresör bakım ve onarımı gibi birçok faklı hizmeti sizlere sunmaktayız. Karşılaşacağınız acil bir arıza durumunda iletişim numaralarımızdan bize yedi gün yirmi dört saat ulaşabilirsiniz.
 • WhatsApp chat