Demontaj ve Ekspertiz

Geminizden veya tarafımıza teslim edilen kompresörün arıza nedeni ve değişmesi gereken tüm parçalar tespit edilir. Bu tespitler neticesinde arızalı kompresörün çalıştığı yerde kompresörün arızalanmasına neden olan faktörler müşteriye iletilerek bilgilendirilir. Gerekli durumlarda kompresörün çalıştığı yere gidilerek expertiz hizmeti verilir. Bu hizmet firmamızın kalitesindeki en önemli unsurdur. Böylece ileride çıkabilecek arızalar önlenmektedir.

Kompresör Bobinaj Sarımı

İşimizin en önemli noktalardan biri olup amacımız garantili ve orijinal özelliklere sahip sarım yapmaktır. Çünkü soğutma kompresörleri diğer elektrik motorlarına göre daha yüksek pik akımlarına maruz kalmaktadır. Bu nedenle kullandığımız amaye tel HCO ısı sınıfı amaye bobin teli olup sargılarımızın korunması için orijinal değerlerine göre uygun termistörler kullanılmalıdır. Diğer tüm yan malzemeler soğutma kompresörlerine göre uygun seçilmektedir. Yani sarımdan çıkan sarımlar meğer testini takiben soğutucu gazlara uyumlu izolasyon sıvısı ile verniklenip pic akımlarına ve likit darbelerine daha dayanıklı hale getirilmelidir.

Kompresör Rektefiye

Soğutma kompresörlerini tanıyan ve çalışma prensibini bilerek rektifiye işlemlerini yapan deneyimli personelimiz; silindir, krank, piston kolları, yataklar ve valf pleytleri dikkatle işlemekte ve kompresörlerin orijinal toleranslarına göre yenilemektedir. Rektifiye tezgâhlarımız sadece soğutma kompresörü rektifiyesi yapmak için yeniden yapılandırılmış ve özel aparatlarla desteklenmiştir.

Kompresör Montajı

Ölçü ve kontrollerinden sonra, montajı yapılacak kompresörlerin yedek parçaları hazırlanır ve uzman teknisyenlerimiz tarafından montajları yapılır. Montaj aşamasında yapmış olduğumuz tüm işler kontrol edilir ve ölçümler bir kez daha tekrarlanır

Kompresör Test

Yenileme aşamalarındaki ölçüm ve kontroller dışında kompresörlerin son kontrolünde alçak ve yüksek basınçları, yağ pompası basıncı ve çalışma akımları test edilerek kompresörün firmasına bu bilgiler işlenmektedir. Bu aşamadan sonra kompresörler vakum edilip azot basıncı ile kaçak kontrolü yapılır ve orijinal boya kodlarına göre boyanır ve sevke hazırlanır.