Gemi Klima Sistem Yıkama

Gemi klima sistem yıkama sistemin doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışması için büyük önem taşımaktadır. Bilindiği üzere klima sistemleri gibi kapalı devreler, klima santralleri, soğutucu sistemler, buhar kazanları, ısı tesisatları gibi yerlerde sürekli bir akışkan ya da sıvı hareketi olmaktadır. Klima sistemlerinden örnek verecek olursak soğutucu akışkan sürekli olarak sistemin içerisinde hareket eder. Bu akışkanlarda zaman içerisinde sistemde korozyon, birikinti, kireçlenme, çamurlaşma gibi sorunlara yol açabilir.

Bu olumsuz oluşumlar nedeniyle klima sistemi tam verim ile çalışamaz hatta zaman içerisinde bu sorunlar artarak klima sisteminde arıza meydana gelmesine bile neden olabilir. Bu nedenle de enerji, emek, zaman ve maddi kayıplar ortaya çıkabilir. Bunlardan korunmak için klima sistemi yıkama ihmal edilmemesi gereken çok önemli bir uygulamadır. Ayrıca klima sistemi imalatı ve kurulum yapılmış klima sistemlerinde de gemi klima sistem yıkama uygulanmalıdır. Tabi bu uygulamanın uzman ve deneyimli profesyoneller tarafından yapılması gerekmektedir. Klima sistemlerini devreye almadan önce yıkama yapılması gerekmektedir. Çünkü her türden soğutma ve klima sistemlerini ilk defa çalıştırmadan önce yıkama yapılmaz ise tesisatın yapımında içeride oluşan kaynak artıkları, kaynak çapakları, metal artıklar sistem içerisine karışabilir. Ayrıca yapıldıktan sonra hemen devreye alınmayan bir süre beklemede kalan sistemlerin içerisinde ortaya çıkan oksijen yanarak korozyonların oluşmasına neden olur, klima sistem yıkama tüm bu sorunları ortadan kaldırır ve sistemi temizler. Tesisatın ve sistem bütünü içerisinde görev yapan makinelerin uzun ömürlü, sağlıklı ve verimli çalışması için mutlaka profesyonel bir firma tarafından özenli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Gemi klima sistem yılama aslında tüm tesisatı bol suyla yıkamaktır, özellikle mekanik tesisat dilinde ilk yapılan yıkama olarak bilinmektedir.

Gemi Klima Sistem Yıkama Nasıl Yapılır?

Klima sistemleri içerisinde kullanılan soğutucu akışkanların meydana getirdiği kireçlenme, çamurlaşma, korozyon gibi olumsuzluklara karşı önleyici, koruyucu ve çözümleyici yöntemler uygulanması gerekmektedir. Bazı durumlarda yeni üretilmiş olan klima sistemlerinde kimyasallar kullanarak gemi klima sistem yıkama yapılması gerekmektedir. Çünkü bu durumlarda ortaya çıkan kalıntı, birikim ya da korozyonların su kullanarak temizlenmesi mümkün değildir. Yalnızca su ile yapılan gemi klima sistem yıkama uygulaması sadece yüzeydeki kolay ve basit bir şekilde çıkabilecek olan birikimleri çıkartabilecek güçtedir. Borunun üzerinde oluşan tabakayı temizleyemez. Bu tür uygulamaların sonunda ölçülen değerler düşük olmaktadır. Cihaz, donanım ve borulara zarar vermeyen fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip kimyasal ürünlerin desteği ile uygulanmalıdır.

Gemi Klima sistem yıkama uygulamalarında kullanılan kimyasal ürünün etkisi ve ilave edilen sudaki oksijenin yapacağı korozyon etkisi hesaplanarak işlemin belli bir süre içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Yıkama işlemi sonunda, tesisat boruları, donanımlar ve cihazlardaki birikintiler temizlenmiş olacaktır. Bu nedenle alınan ilave su içerisindeki oksijen korozyon etkisi en üst seviyede olacaktır. Bundan dolayı durulama işlemine vakit kaybetmeden geçilmelidir. Gemi klima sistem yıkama yöntemi uygulanmadan önce kimyasal koruma programına başlamamak gerekmektedir. Çünkü bu durumda beklenen koruma etkisi olmayacak ve korozyon etkisi hızlanacaktır.

Gemi klima sistem yıkama yapmaktaki amaç klima sistemlerindeki boruların üretildikleri sırada ve daha sonra stoklandıkları yerlerde bulunan nem ve oksijenin oksitleyici etkilerinden arındırmaktır. Bu gibi kapalı devre sitemlerini meydana getiren boruların iç yüzeylerindeki oluşan bu yağlı tabaka kısa zamanda içeride çamurlaşmaya neden olacaktır. Çünkü klima tesisatının üretimi sırasında ortaya çıkan kaynak çapakları, demir depozitleri ve ayrıca inşaat ortamından kaynaklanan inorganik toz ve parçacıklar tesisatın içerisinde kalarak problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Oluşan bu parçacıklar kapalı devre sistemi içerisindeki akışkanın etkisi ile sürüklenerek vana, pompa, kazan ve benzeri cihazlara kadar ulaşarak bu kısımlarda birikir ve zaman içerisinde bu kısımlarda da sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Tüm bunların sonuçları olarak kapalı devre tesisat sistemi içerisinde yer alan tüm cihaz ve donanımların sağlıklı ve verimli bir şekilde çalışmaları engellenebilir. Verimlilik önemli ölçüde azalarak aynı zamanda kullanım ömürleri de kısalır. Sonuç olarak enerji, yakıt, zaman, amortisman, konfor, verimlilik giderleri artarak size zarar olarak geri döner. Bu nedenle uzman ve deneyimli profesyonel firmalara gemi klima sistem yıkama uygulamasını yaptırılması büyük önem taşımaktadır.

WhatsApp chat